Sześcioro niezwykłych ludzi, którzy mają szopsesję na punkcie Odysei Umysłu, z radością podzieli się płynącymi z doświadczenia inspiracjami na sześć bardzo praktycznych tematów – podczas webinarów na platformie MS Teams.
Zapraszamy wszystkich chętnych – każdy może wziąć udział! Na dzień przed każdą sesją na Facebooku, Instagramie oraz stronie wirtualna.odyseja.org będziemy publikować odpowiedni link – w który w dniu wydarzenia wystarczy kliknąć i dołączyć do spotkania; nie trzeba się logować, nic instalować itd.
SZOPSESJA 1 (WTOREK, 20.04, 18:00)
Atrakcyjne aktorstwo, czyli o wykorzystaniu ciała, twarzy i głosu na scenie
W rozwiązaniu każdego z Problemów Długoterminowych oceniana jest „ogólna jakość całego występu (słyszalność, ruch, prezencja sceniczna)”. Jakie praktyczne triki z profesjonalnego aktorstwa można wykorzystać w odysejowych warunkach, żeby zapunktować w tej kategorii? Na co zwracać uwagę podczas przygotowań i prób? Jak skutecznie kreować postacie podczas występu na dużej sali gimnastycznej, gdzie akustyka nie jest doskonała, a publiczność znajduje się w znacznej odległości od sceny?
Ekspert: Nikos Kotowicz – nie potrafi usiedzieć w miejscu ani sekundy, ale umie wcielić się w postać, która nie rusza się nigdzie bez taboretu. Z występów na scenie czerpie radość, którą jako aktor i wodzirej potrafi zarażać publiczność, a jako trener – swoich Odyseuszy. Aktorstwo rozumie jako operowanie na granicy siebie oraz znajdowanie w scenariuszu autentyczności i prawdy o sobie samym.
SZOPSESJA 2 (PIĄTEK, 23.04, 18:00)
Magiczne materiały, czyli jak robić kapitalne kostiumy i rewelacyjne rekwizyty
Czy to w Stylu, czy to wśród punktowanych kategorii Problemu Długoterminowego, czy to jako elementy wzbogacające przedstawienie – prawie zawsze Odyseusze stają przed wyzwaniem wykonania efektownych kostiumów i/lub funkcjonalnych rekwizytów. Jakie materiały, narzędzia i techniki pracy mogą pomóc drużynie osiągnąć wyższy poziom jakości namacalnych elementów prezentacji?
Ekspertka: Magdalena Adamusik – przez lata startów jako Odyseuszka specjalizowała się w produkcji rekwizytów i kostiumów – i eksperymentowała z rozmaitymi materiałami, w tym m.in. pianką EVA i pianką tapicerską. Potrafi zrobić coś z niczego, a dysponując odpowiednimi surowcami – tworzy prawdziwe cuda na miarę Nagrody Ranatra Fusca i odysejowego Mistrzostwa Świata.
SZOPSESJA 3 (WTOREK, 27.04, 18:00)
Balsa bez stresu, czyli jak pozytywnie pracować nad rozwiązaniem Problemu 4
Zadanie, w którym trzeba zbudować utrzymującą jak największe obciążenie strukturę z drewna balsa, budzi ogromne emocje: wśród publiczności ciekawość i niedowierzanie, ale wśród drużyn – również obawy na etapie wyboru Problemu oraz niepewność, gdy już zdecydują się podjąć wyzwanie… Co warto wiedzieć, żeby „oswoić” balsę, sprawnie i bezstresowo z nią pracować oraz budować struktury, które utrzymują więcej?
Ekspert: Jan Najda – budowniczy struktur, których udane obciążanie pozwoliło czterokrotnie zdobyć odysejowe mistrzostwo Polski w Problemie 4. Współautor konstrukcji, która udźwignęła na Finałach Światowych 430 kg. Wieloletni Sędzia Pomiaru. Jeden z najlepszych krajowych speców od projektowania, klejenia, ważenia i obciążania struktur z drewna balsa.
SZOPSESJA 4 (PIĄTEK, 30.04, 18:00)
Fascynująca fabuła, czyli jak zaplanować historię, która wciąga i robi WOW
Niezależnie od tego, który Problem Długoterminowy rozwiązuje drużyna, „ogólna pomysłowość całego przedstawienia” – a w tym jego fabuła – znajduje odzwierciedlenie w punktacji. Kwestia ta jest nie bez znaczenia także dla przyjemności widzów z oglądania spektaklu. Jakie narzędzia pomogą Odyseuszom wymyślać i planować wciągające historie? Na czym skupiać się na etapie prac, żeby stworzyć fascynującą fabułę? Po jakie teatralne metody warto sięgać w Odysei Umysłu?
Ekspertka: Karolina Lipińska – wieloletnia uczestniczka i trenerka, w odysejowych działaniach stawiająca na metafory i teatralizację. Absolwentka wiedzy o teatrze współpracująca z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim – między innymi w zakresie koordynacji produkcji projektów online. Uzależniona od teatru; uwielbia, gdy spektakl jest zagadką, a kolejne warstwy i elementy fabuły stanowią wskazówki do jej rozwiązania.
SZOPSESJA 5 (WTOREK, 04.05, 18:00)
Abecadło Arduino, czyli podstawy programowania w służbie Odyseuszom
Automatyka, robotyzacja i programowanie znajdują zastosowanie w coraz to nowych dziedzinach życia. Jak pokazują pionierskie rozwiązania wykorzystujące m.in. platformę Arduino, z powodzeniem można wykorzystywać te technologie także w odysejowych przedstawieniach. Od czego zacząć, skąd i za ile się to bierze – i dlaczego warto to zrobić?
Ekspert: Wiktor Kęska – szeroko pojęta informatyka interesowała go od najmłodszych lat, ale to na potrzeby swojej odysejowej drużyny od zera nauczył się podstaw elektroniki. Platforma Arduino pozwoliła mu wówczas zaprogramować system lampek oznaczający drogę pojazdu. Wraz z rozwojem umiejętności informatycznych realizował większe projekty – od kontrolowanych zdalnie robotów po oprogramowanie do sterowania maszynami rolniczymi.
SZOPSESJA 6 (PIĄTEK, 07.05, 18:00)
Jak oni punktują, czyli o tym, jak sędziowie podchodzą do kwestii oceniania
Dotychczas mowa była m.in. o pomysłowości fabuły, o grze aktorskiej, o jakości artystycznej rekwizytów i kostiumów oraz o technicznych aspektach rozwiązań. Na ostatnim spotkaniu zmienimy punkt widzenia: poszczególnym elementom występów przyjrzymy się nie z perspektywy pracy drużyny, ale oczami sędziów, starając się odpowiedzieć na pytanie „Jak oni punktują?”.
Ekspert: Wojciech Podsiadły – długoletni juror, kapitan zespołu sędziowskiego i koordynator pracy odysejowych sędziów, a także doświadczony szkoleniowiec. Podczas prowadzonych warsztatów stara się odkrywać z uczestnikami edukacyjny sens tego, co dzieje się w Odysei Umysłu oraz wyjaśniać, o co chodzi w byciu jurorem i jak sędziować, żeby miało to wartość.