ARKUSZ
DOKUMENTACJI
ROZWIĄZANIA

CO TO I PO CO

Każda drużyna powinna uzupełnić Arkusz Dokumentacji Rozwiązania. Za jego pośrednictwem przekażecie sędziom komplet informacji na temat stworzonego przez Was rozwiązania Problemu Długoterminowego – potrzebnych jurorom do tego, by rzetelnie, sprawiedliwie i ze zrozumieniem ocenić i docenić wszystko, co przygotowaliście.

Osoba, którą trener wskazał w Formularzu Deklaracji Finałowych jako Kontakt Długoterminowy Waszej ekipy, otrzyma emailem unikalny link do arkusza Google, przygotowanego przez organizatorów specjalnie z myślą o Was. Innymi słowy, każdy zespół dostanie wyłączny dostęp do swojego własnego, niepowtarzalnego Arkusza Dokumentacji Rozwiązania.

W poszczególnych rubrykach arkusza może być trzeba:

zaznaczyć pole wyboru
wprowadzić tekst
wkleić zdjęcie
wkleić link

CO ZAWIERA

Arkusz obejmuje następujących kilka zakładek (widok pomiędzy nimi można przełączać na dole ekranu):

Instrukcja – tu dostępne są przypomnienia terminów i objaśnienia, jak działa kwestionariusz,

Informacje Drużynowe – tu można zweryfikować skład osobowy zespołu, sprawdzić pisownię imion i nazwisk, jakie mają być zamieszczone na drużynowym dyplomie za miejsce zajęte w konkursie, jak również wkleić fajne zdjęcie całej ekipy, które wykorzystamy w sympatycznym klipie emitowanym podczas Oficjalnego Rozpoczęcia Wirtualnego Finału Ogólnopolskiego.

Pomoc z Zewnątrz – tu należy albo zadeklarować pełną samodzielność, albo uczciwie zgłosić udział osób spoza drużyny w wymyśleniu i/lub w wykonaniu końcowego rozwiązania Problemu Długoterminowego. W tym roku współzawodnictwo bazuje na wzajemnym zaufaniu jurorów i uczestników jeszcze bardziej niż zazwyczaj: bowiem z jednej strony sędziowie będą musieli uwierzyć zawodnikom „na słowo” – nie mogąc porozmawiać z nimi po występie – z drugiej zaś strony zespół – nie widząc jury przy pracy – będzie musiał dać wiarę, że oceny przyznano w oparciu o to, co widać na nagraniu, a nie „wyssano z palca”.

Koszty – tu trzeba sporządzić listę i wycenę wszystkich materiałów wykorzystanych w prezentowanym rozwiązaniu. Pamiętajcie, że niektóre rzeczy mają odgórnie określoną wartość szacunkową, a inne są w ogóle wyłączone z limitu kosztów (por. Przewodnik Odysei Umysłu, str. 29-31).

Styl – tu powinniście dookreślić kategorie opisane w treści Problemu w sekcji F1 i F2 – oraz dokładnie podać co i za co ma zostać przez sędziów ocenione w ramach Waszego „wolnego wyboru” w kategoriach F3 i F4. Dobrze przemyślcie, co zgłosić, żeby zdobyć jak najwięcej punktów.

Lista Wymaganych Elementów – tu należy precyzyjnie i zwięźle opisać wskazane aspekty rozwiązania, brane pod uwagę przez jurorów przy ocenie. W niektórych przypadkach może być trzeba wkleić fotografie określonych elementów.

Konkursowe Wideo – po pierwsze, musicie tu wkleić link do załadowanego na platformę YouTube Konkursowego Wideo, czyli nagrania występu (maks. 8 minut) scalonego z objaśnieniami dla sędziów (maks. 7 minut; łącznie maks. 15 minut). Zwróćcie uwagę, że w materiale dla jurorów warto pokazać i szerzej omówić to, co opisujecie w Stylu i na Liście Wymaganych Elementów!

Po drugie, prosimy, żebyście wkleili również drugi link – do nagrania samego występu (tj. bez objaśnień dla sędziów; maks. 8 minut) – i wyrazili zgodę na jego udostępnienie dla szerszej konkursowej publiczności w ostatnim tygodniu trwania Wirtualnego Finału Ogólnopolskiego. Chcielibyśmy, żeby – tak jak na typowym odysejowym turnieju – wszyscy mogli podziwiać rozwiązania innych grup, natomiast nie chcemy „zdradzać kuchni” pokazywanej jurorom, stąd osobne rubryki na łącza do dłuższej i krótszej wersji filmu.


ILE BĘDZIE CZASU

Linki do indywidualnych, drużynowych Arkuszy Dokumentacji Rozwiązania roześlemy do Kontaktów Długoterminowych 26 marca (piątek). Dostęp wyłączymy 16 kwietnia (piątek) po godz. 23:59.

Dane można swobodnie edytować przez cały czas pomiędzy wspomnianymi datami. Przez 21 dni możecie dowolnie wiele razy poprawiać teksty, a także dodawać oraz podmieniać zdjęcia i/lub linki.

Terminowe uzupełnienie Arkusza Dokumentacji Rozwiązania jest warunkiem uczestnictwa w konkursie Problemów Długoterminowych!


JAK PODEJŚĆ DO TEMATU

Na początek przejrzyjcie poszczególne zakładki arkusza, wczytajcie się, co należy przygotować, opisać oraz sfotografować – i przemyślcie na spokojnie, jak sformułować bądź pokazać konieczne elementy.

Pamiętajcie, że nie wszystko musicie wypełnić od razu, naraz i za jednym zamachem, a także że wszystkie rubryki możecie aż do 16 kwietnia w każdej chwili, swobodnie i wielokrotnie edytować.

Pola, które trzeba uzupełnić, pozostaną podświetlone na czerwono tak długo, aż tego nie uczynicie.

Drużyny z II, III i IV grupy wiekowej powinny „ogarnąć” Arkusz Dokumentacji Rozwiązania całkowicie samodzielnie. Juniorów i zespoły z I grupy wiekowej może w tej pracy wspomóc lub wyręczyć trener.